Mark Wilson, fondatorul companiei „Initiatives” și lector la Simon School of Business din cadrul Universității din Rochester, New York, USA și-a încheiat cu succes seria de workshop-uri dedicate antreprenoriatului și inovației în cadrul UBB Student i-Lab. Aceste workshop-uri concentrate pe metoda practică „The Idea Thickening Method” au oferit studenților oportunitatea de a învăța direct de la un expert și au reprezentat un moment crucial în pregătirea lor pentru provocările antreprenoriale ce vor urma.

Timp de 4 zile, participanții au avut oportunitatea de a se implica activ în procesul de dezvoltare a unor concepte de afaceri, începând cu personalizarea și calibrarea propriilor filtre de idei, continuând cu prezentarea și analiza detaliată a acestor concepte în cadrul unei sesiuni interactive de pitch-uri, și finalizând cu aplicarea metodei „The Idea Thickening Method” pentru identificarea celor mai eficiente soluții de comercializare a invențiilor, permițându-le să-și testeze creativitatea și pragmatismul într-un mediu simulat, axat pe rezolvarea problemelor specifice.

Participanții s-au implicat cu entuziasm în toate activitățile propuse, evidențiind un interes crescut pentru domeniul antreprenoriatului și inovației. ”A fost o oportunitate valoroasă să învăț de la un profesor care a reușit să îmbine în mod armonios teoria academică cu experiența practică în lumea afacerilor. Această experiență m-a inspirat să abordez provocările viitoare cu o altă viziune.” a declarat Sonya Dudaș, un membru activ și valoros al comunității UBB Student i-Lab.

Workshop-urile s-au încheiat cu recunoașterea meritelor studenților participanți. Totodată, profesorul Wilson a acordat suplimentar câteva diplome speciale pentru implicarea remarcabilă și pentru contribuția valoroasă a unor studenți.

Ne exprimăm recunoștința către toți cei implicați în acest frumos eveniment și suntem nerăbdători să continuăm acest drum al succesului antreprenorial împreună.

Comunitatea UBB Student i-Lab continuă să prospere prin contribuția activă a fiecărui membru, oferind un mediu dinamic și inspirațional pentru dezvoltarea ideilor și schimbul de experiențe.